Jaká jsou Vaše PROČ? Co je vnitřní analyzér? Potřebujete ho?

Nevím kolik je Vám let, ale nějakým způsobem jste se dožili do této chvíle a jsem si jistá, že toho i hodně umíte.  Na tomto základu budeme stavět. Pokud hledáte změnu, tak je skvělé, že se zajímáte o nové možnosti, nebo že si připomínáte to, co sice víte, ale možná ještě nemáte úplně zažité. 

Podle mě jde na začátku důležité, udělat si představu o tom, jak na tom v této chvíli jste. Takovou svou interní REVIZI. Následně věnovat více pzornosti svým záměrům, motivacím, jídlu a jeho skladbě na vašem talíři. Ale pozor, nejde o to udělat si z celého tématu posedlost. Všeho s mírou.

Podle své praxe vím, že u většiny lidí se dá najít zdravý základ a zároveň nějaké dietetické prohřešky. Jde o to, aby zdravý základ z dlouhodobého hlediska převažoval. 

Ráda vidím, když si lidé po pár konzultacích začnou uvědomonat, co všechno je v jídlech, které konzumují. Myslím tím jaké jejich strava obsahuje živiny a s jakou energetickou hodnotou. 
V podstatě se snažím lidi naučit o jídle přemýšlet, aby byli schopní si při nakupování vybírat hodnotné suroviny a následně z nich připravovat jídlo, které bude pestré, chutné a výživné. Je důležité, aby to vyhovovalao jejich životnímu stylu, typu práce a zároveň chutnalo. Pokud jedí v resturacích, nebo na návštěvách, aby si dokázali vybrat. A přitom nebyli vystresovaní, že někdy nejedí ideálně. Naše těla mají své kompenzační mechanizmy pro naše prohřešky a důležitá je dlouhodobá rovnováha.

Aby se dalo změny dosáhnout, je podle mě potřebná i perspektiva, záměr, motivace, důvody... Je jedno jak to v tuto chvíli nazveme. Zkuste se nyní zamyslet nad svými PROČ?


Je to náhlé vzplanutí zájmu, nebo se tímto tématem zabýváte déle?
PROČ SE ZAMÝŠLÍTE NAD SVOU STRAVOU?
Proč chcete vnést do své životosprávy ZMĚNU?
Proč právě nyní?

  • Je to abyste se udržovali, nebo už Vás něco trápí a tak k tomu máte vážnější důvody? 
  • Máte náročnou práci a někdy se Vám stane, že vzhledem k okolnostem vynecháváte jídla?
  • Máte malé, nebo i větší děti a díky nim se nad celou touto oblastí zamýšlíte?
  • Sportujete a a uvědomujete si že aby tělo mohlo dobře fungovat, také něco potřebuje.
  • Přibývají léta a vy chcete být v kondici.
  • Nejste spokojeni se svou váhou a hledáte možnosti.
  •  ... 

V motivačních knížkách se opakovaně píše: "Když máte dost silné PROČ, tak způsob JAK se najde." Něco na tom je.

Důležité je i to, co si vy sami myslíte o procesu ZMĚNY. Do jaké míry ho považujete za MOŽNÝ. Věříte, že se to, o čem tu píši dá naučit, věříte že to dokážte dlouhodobě uplatňovat ve svém životě? Věříte, že to má smysl? 

Setkávám se s mnoha lidmi, kteří se v různých obdobích svého života o nějakou tu změnu pokoušeli. Mnozí i dosáhli výsledků, ale po čase se vrátli k původním stravovacím návykům a jejich kondice se opět zhoršila. Nebo jim to i nevyšlo a nějakým způsobem o sobě pochybují. Někdo se změnou začal a pak přišly životní trable, změna práce, osobní problémy, jeho pozornost se přesměrovala a proto nedosáhl cílů, které ho na začátku motivovali. Někdo začal se změnou a jeho okolí mu jasně vysvětlilo, že takovéto móresy doma zavádět nebude... Co člověk to jiná životní zkušenost.

Každopádně věřím, že člověk může změny dosáhnout a že není za co se stydět, když to, co by chtěl nevyjde na poprvé. Ráda svým klientům říkám: "Dokud to nezabalíte, tak máte šanci. ".  Pokud se naučíte si připravovat výživná jídla, která vám budou vyhovovat a chutnat, tak u tohoto způsobu stravování s nějakými mírnějšími obměnami můžete zůstat celý zbytek vašeho života. Takže nejde nám o nějaký program, který byste dodržovali 2-3 měsíce, ale o způsob přemýšlení o tomco jíte, který Vám může "sloužit" po mnoho let.  

Chcete-li měnit životosprávu s ohledem na hubnutí, tak to je ještě trošku jiný případ, ale podstata je stejná. Zde záleží i na kondici těla, se kterou se do hubnutí pouštíte, nicméně dostatek kvalitních živin a rovnováha mezi přijmem a výdejem energie jsou důležité. Nemůžu být u každého vašeho sousta, u každé vaší volby, ale můžete si s pomocí mého projektu Akademie změny, aktivovat svůj vlastní vnitřní ANALYZÉR  a s jeho pomocí se naučit rozhodovat ve svůj prospěch. Více se k tématu hubnutí dočtete https://www.akademiezmeny.cz/blog/hubnuti/159

V různých fázích procesu Vám budu předkládat návrhy úkolů, cvičení, zamyšlení, které můžete následovat a všímat si kam Vás povedou. Stejné úkoly si můžete jednou za čas zopakovat a pozorovat svůj pokrok.

Pokud hledáte změnu, tak mi ještě dovolte podotknout, že věřím, že je moc důležité i s jakým přístupem naše jídlo jíme. Pokud má někdo výčitky už ve chvíli, kdy si zmrzlinu kupuje, tak si v podstatě škodí rovnou 2x. Neznamená to, že bych vás nabádala k tomu že si budete myslet, že si dáte každý den "NAVÍC" dortík, čokoládku, pivečko, džusík, zobání, skleničku ... a jen si pomyslíte "bez vyčitek se to nepočítá, s vyčitkama škoda dvojnásobná... " Tak to vskutku nemyslím. Zákon příjmu a výdaje energie funguje. A jak ráda opakuji "Vše se počítá". Ale když občas, nebo v nějakém období (třeba dovolená, oslavy, výlety ...) jíte věci o kterých víte, že jsou více, či méně NAVÍC, tak se většinou nic moc nestane a nemá cenu si to vyčítat. Důležité je se včas upamatovat a vrátit se ke svým podporujícím návykům. Pokud rovnováhu vychylujeme, je dobré si to uvědomovat a případně nasazovat tak zvané kompenzační mechanizmy. Tomuto tématu se pověnujeme jinde. 

  • Co můžete udělat v tuto chvíli? Vemte si papír a napište si na něj svá PROČ. Sepište 10, 15, 20 a klidně i více důvodů. "Proč byste chtěli změnu životosprávy? Co očekáváte že by Vám ta změna měla přinést? Co by pak bylo nové ve vztahu k vám samým? Co vzhedem k okolí?  K jakému okolí ? Buďte konkrétní. "

Dopřejte si čas o všem popřemýšlet a zapsat si na co přijdete. Nalaďte se na svá PROČ? Dopřejte si, aby se Vám zvědomila i ta hlouběji uložená, která Vás v první chvíli nenapadnou. Je to proces. Je to všechno o VÁS. Zasloužíte si věnovat si pozornost, čas, energii.

Můžete si i zřídit sešítek, nadepsat si ho Akademie změny a zapisovat si do něj své poznámky, postřehy, nápady, jídla, otázky, pokroky ...

Jakmile budete mít svůj seznam, možná pocítíte ještě větší nutkání pustit se do nějakých těch změn. Přeji Vám na Vaší cestě hlavně trpělivost a jemnost.


Ti z Vás, kteří jste se mnou již nějakou dobu v kontaktu, můžete pocítit chuť se na mě pro podporu celého procesu v této fázi obrátit pro konzultaci, bicom harmonizaci, objednání koktejlů, nebo jiných pomocníků. Určitě to udělejte. Věřím, že může být prospěšné svou snahu podpořit.


Ti z Vás, kteří jste se do této části stránek dostali přes doporučení, nebo v rámci bonusu a zajímalo by Vás více o možnostech, které nabízím. Můžete mi napsat e-mail na akademiezmeny@seznam.cz, nebo vyplnit kontaktní formulář. Napište mi prosím jak jste se o mě dozvěděli a co by Vás ohledně úpravy životosprávy zajímalo. (Např.: hubnutí, podpora vitality, konzultace jídelníčku, zpestření jídelníčku ... )